Ružmarin nije samo ukras, u narodu ga oduvijek koriste kao ljekovitu biljku.
Ovdje pročitajte stare recepte koje možete odmah sami napraviti i isprobati.
Macerat od ružmarina
Prilikom izrade macerata, najbolje je koristiti organske sastojke visoke kvalitete jer će tako okus i miris ulja biti intenzivniji.
Također, poželjno je koristiti svjež biljni materijal koji ćete prethodno dobro oprati i ostaviti da se posuši na suncu ili tijekom noći.
Sastojci i oprema:
dobro osušene stabljike ružmarina,
ekstra djevičansko hladno prešano maslinovo ulje,
široka staklena tegla,
gaza ili sitno cjedilo,
male staklene bočice za pohranu macerata.
U receptu nismo naveli određenu količinu potrebnih sastojaka jer biljni materijal nije striktno određen već ga možete korigirati s obzirom na veličinu tegle u kojoj radite infuziju.
Evo kako ćete napraviti macerat od ružmarina:
Prvi korak je da grančice ružmarina temeljito operete (natopite ih u vodi 1h pa još par puta isperite) i dobro osušite kako ne bi došlo do rasta plijesni.
Grančice koje ćete staviti u bočice kada je macerat gotov ostavite da se suše čak nekoliko dana.
Potpuno suhe grančice malo “zgnječite” i protrljajte prije stavljanja u teglu za maceriranje da ružmarin počne ispuštati svoja ulja. Teglu napunite do vrha, prelijte maslinovim uljem i dobro zatvorite.
Ostavite teglu na suhom i tamnom mjestu otprilike 2 – 3 tjedna, zatim procijedite ulje i prelijte u lijepe bočice.
Po želji, u bočice možete staviti jednu ili dvije grančice ružmarina za dekoraciju. Bočice dobro zatvorite i čuvajte u hladnjaku ako ne planirate ulje brzo potrošiti.
Upotreba
Osim u kulinarstvu, ulje ružmarina može se koristiti i za njegu kože i kose jer hidratizira kožu tijela i potiče rast kose.
Miris ružmarina je također poseban pa je najbolje imati u vidu da će ulje ostaviti miris još neko vrijeme, što je samo pozitivna karakteristika ako volite svježi miris ružmarina.
Preporučljivo je koristiti ulje ružmarina za dubinsku njegu tjemena i cijele kose, pri čemu je potrebno natopiti kosu i ostaviti ulje tijekom noći, a zatim ujutro oprati kosu kao što biste i inače.
Istraživanja pokazuju da ekstrakt ružmarina može djelovati protiv opadanja kose.
Macerat ružmarina tradicionalno se radi u maslinovom ulju jer je ono bogato omega 3 masnim kiselinama i podržava zdravlje kardiovaskularnog sustava.
Vi naravno možete odabrati bilo koje kvalitetno hladno prešano ulje čiji vam okus odgovara, dok je za topikalnu primjenu preporučljivo koristiti ulje badema, marelice ili makadamije.
S time da je macerat ružmarina u maslinovom ulju teško potrošiti u kratkome vremenu, najbolje je koristiti manje količine i čuvati ga u hladnjaku u zatvorenoj boci.
TINKTURA OD KESTENA I RUŽMARINA
Ova tinktura može zamijeniti lijekove kao što su analgetici. Može se koristiti i kod glavobolja, bolova u vratnoj kralježnici, kod reume i kostobolje, za vene i cirkulaciju.
Pošpricajte tinkturu i zatim ju lagano utrljajte po bolnom mjestu nekoliko puta da dan.
Odličan je pripravak i za natečene noge i probleme sa proširenim venama, pogotovo u ljetnim danima jer osvježava i hladi.
Pomaže kod (bolnih zglobova koji naotičnu), a treba ju koristiti svakodnevno.
I sama ga često koristim kod glavobolja tako da špricnem malo na prste ruke i utrljam kod sljepoočnica (ne preblizu očiju )
Koristim tinkturu redovito ljeti, osvježava mi noge i vene pri dugotrajnom stajanju.
Za ovu tinkturu pripremite:
litru rakije
30 kestena
punu šaku ružmarina
Kesten očistiti i sitno samljeti. Listove ružmarina poskidati i preliti rakijom. Zatvoriti i staviti na toplo mjesto (na sunce) 14 dana. Protresti svaki dan.
Ovaj tekst napisala je naš suradnica Mara Janković. Ako vas zanimaju njeni savjeti, javite se s pitanjima o raznom ljekovitom bilju i pripravcima za vašu bolest.