Potrebni sastojci:
Tijesto:
– 600 g mekog (glatkog) brašna,
– 8 g suhog kvasca,
– 1 čajna kašičica šećera,
– 2 kafene kašičice soli,
– 1 jaje,
– 150 ml ulja,
– 1-2 dl mlake vode (u zavisnosti od vrste brašna),
– 2 dl mlakog mlijeka
Nadjev I:
– 300 g mljevenog junećeg mesa,
– 1 glavica crvenog luka,
– 2,3 čena bijelog luka,
– so, biber,
– oko 9 kašika paradajz sosa
-150 g sira (mozzarella, gauda, livada)
Nadjev II:
– 200 g svježe blitve ili špinata,
– 250 g sitnog kravljeg sira,
– 2 kašike pavlake,
– 2 jaja,
– so,
-2 čena bijelog luka,
-150 g sira (mozzarella, gauda, livada)
Još potrebno:
– 1 žumanjak i 1 kašika jogurta za premaz
– susam
Izrada:
Tijesto:
U plastičnoj posudi u prosijano brašno na sredinu dodati kvasac i šećer, a po obodu brašna dodati so. Dodati i toplo mlijeko, vodu, jaje i ulje i zamijesiti mekše tijesto (količina tečnosti može variriati u zavisnosti od vrste brašna). Prekriti posudu plastičnom folijom ili krpom i nakon 20 minuta premijesiti tijesto na radnoj površini, po potrebi dodati malo brašna i mijesiti oko 5 minuta. Formirati glatku kuglu, vratiti u posudu i ostaviti da nadolazi oko 1h. Za to vrijeme pripremiti nadjeve.
Nadjev I:
U široj tavi zagrijati ulje i prodinstati sitno sjeckan luk. Dodati i mljeveno meso i dinstati. Posoliti i pobiberiti po ukusu. Na kraju dodati i paradajz sos (ja sam radila sa domaćim sa mnogo bosiljka i bijelog luka) i po potrebi još začiniti željenim začinima te još malo dinstati. U ovaj nadjev možete dodati po želji i neko povrće: paprika, kukuruz šećerac, tikvica…ja radim samo sa paradajz sosom.
Nadjev II:
Svježe listove blitve ili špinata oprati i odrezati višak peteljki. Listove sitno isjeckati i prebaciti u odgovarajuću činiju u koju dodmo i sitni sir, pavlaku, jaja, protisnemo bijeli luk i posolimo po ukusu. Sve promiješati i nadjev je spreman.
Nadošlo tijesto podijeliti na 8 loptica i ostaviti ih da odmaraju još nekih 10-ak munuta. Pripremiti veliku pleh od rerne 42×32 cm, obložiti pek papirom.
Svaku lopticu razvaljati u izdužen ovalni oblik i nanijeti dio nadjeva te raporediti izmrvljeni mozzarella sir (ili naribanu gaudu; livada sir). Ja kada razvaljam tijesto, prije filovanja prebacim ga na posebno iskrojenu traku pek papira i tek onda filujem i formiram oblik, te tako sve zajedno sa trakom papira prebacim u pleh. Oko 2 cm od krajnjih ivica tijesta ostavimo nenafilovano jer ćemo taj dio prebacivati preko fila kako bi formirali oblik “čamca”. Krajeve dobro spojiti i uvrnuti.
U jedan pleh stanu 4 komada, dakle trebaće vam 2 pleha.
Prije pečenja ostaviti ih prekrivene da odmaraju još oko 15-ak minuta pa ih premazati umućenim žumanjkom sa malo jogurta i posuti susamom.
Peći ih u rerni koja se zagrijala na 250°C, a čim stavitie pleh temperaturu smanjiti na 220°C i peći oko 17 minuta ili dok ne porumene (dužinu i temperaturu pečenja prilagodite vašoj rerni). Pečene pide prekriti krpom, ostaviti 10-ak minuta da se prohlade i spremne su za jelo.
Pide možete puniti raznim nadjevima, ja sam predstavila meni omiljene.
Napomena: Ako volite Pide, onda sigurno volite i Hačapuri…Hačapuri je gruzijsko jelo, sličnog oblika kao pide ali ono što je karakteristično za ovo jelo je to da se puni sa 2,3 vrste sira, a pri samom kraju pečenja dodaje se i jaje koje se kratko peče. Hačapuri praktikujem za doručak…radim ga od 1/2 ovog istog tijesta, formiram 6 komada, malo manje veličine od pida. Za razliku od pida (gdje samo prebacim krajeve tijesta preko fila) filujem i krajeve tijesta filom od sira, i dobro zatvorim spojeve. Za fil koristim oko 350g domaćeg mladog kravljeg sira, 150 g feta sira i 200 nekog topivog sira (tipa mocarela, gauda ili livada sir). Pečem na istoj temperaturi i 3 minuta pred kraj dodajem jaje (jaja ne dodajem na sve hačapurije, nego po željama ukućana dodam i pinđur, suho meso šeri paradajz i slično (sve je prikazano na predzadnjoj slici).
Prijatno!