SAMO 1 SASTOJAK DODAJTE U VODU PA NJOM IZBRIŠITE KUĆU, 10 DANA NEĆETE VIDJETI PRAŠINU

Glicerin je pravi pomoćnik kada su kućni poslovi u pitanju. Par kapi dodajte u vodu i njome obrišite podove i sve površine – prašina neće imati šanse

Glicerin je veoma moćno sredstvo za brisanje prašine u kući. Sve što treba da uradite je da ga dodate u vodu pa njome prebrišete stan. Prašinu nećete vidjeti narednih 10 dana!

Ovo je provjerena metoda koju koriste mnogi muzeji širom svijeta.

5 načina na osnovu kojih možete glicerinom očistiti kuću:

  1. Blistavo čisti podovi

Da biste brzo i efikasno očistili prljave podove, samo dodajte nekoliko kapi glicerina u kantu sa vodom.

  1. Riješite se prašine na duge staze

Da biste to uradili, dodajte malo glicerina u posudu sa vodom. Pokvasite krpu tom vodom i prebrišite površine. Prašinu nećete vidjeti najmanje 10 dana. Ova metoda čišćeja se koristi u muzejima.

  1. Uklanja fleke sa odjeće

Par kapi glicerina stavite na fleku i isperite sve sa vodom u koju ste dodali malo soli. Da biste uklonili fleku od čaja, kafe ili čokolade, samo napravite smjesu od glicerina i soli, nanesite na fleku i nakon pola sata operite fleku.

  1. Pravilno održavaje kožni namještaj

Ukoliko ste kožni namještaj izgrebali, samo ga prebrišite pamučnom krpom koju ste umočili u glicerin. Ponovite postupak dva do tri puta.

  1. Prozori

Pomiješajte glicerin i etil al*ohol u razmjeri 1:10 i ovom smesom prebrišite prozore. Dugo vremena ni prašina, ni prljavština neće narušiti čistoću vaših prozora.

Novi.ba/Stil.rs

BONUS:

Neki simptomi demencije mogu se pojaviti usred noći

Demencija uzrokuje postupno opadanje kognitivnih funkcija, poput pamćenja, razmišljanja i sposobnosti obavljanja svakodnevnih aktivnosti.

Iako se često povezuje s osobama starijim od 65 godina, važno je prepoznati suptilne znakove koji mogu ukazivati na njezin početak. Jedan od tih znakova su promjene u obrascima spavanja.

Stručnjaci su primijetili da osobe s demencijom često doživljavaju poremećaje spavanja. To može uključivati teškoće s uspavljivanjem, učestalo buđenje tijekom noći, lutanje ili dezorijentaciju nakon buđenja. Također, neki pojedinci mogu spavati više tijekom dana, što dodatno narušava njihov cirkadijalni ritam. Ovi problemi sa spavanjem ne samo da utječu na kvalitetu života oboljelih, već mogu dodatno pogoršati simptome demencije.

Istraživanja o spavanju i riziku od demencije

Nedavne studije sugeriraju da određeni obrasci spavanja mogu povećati rizik od razvoja demencije. Na primjer, istraživanja su pokazala da osobe koje pate od apneje u snu, poremećaja karakteriziranog glasnim hrkanjem i učestalim buđenjem, mogu imati povećan rizik od demencije. Nedostatak kisika tokom spavanja može oštetiti moždane stanice i doprinijeti kognitivnom opadanju, prenosi Index.hr.

Šta učiniti ako primijetite promjene u spavanju?

Ako vi ili vaši bližnji primijetite značajne promjene u obrascima spavanja, poput povećane dnevne pospanosti, nesanice ili noćne dezorijentacije, preporučuje se konzultirati se s liječnikom. Rano prepoznavanje i intervencija mogu pomoći u upravljanju simptomima i poboljšanju kvalitete života. Također, usvajanje zdravih navika spavanja, poput održavanja redovitog rasporeda odlaska na počinak i stvaranja mirnog okruženja za spavanje, može biti od koristi.