OVO JE NAJZDRAVIJI SIR NA SVIJETU: Kad čujete kako utiče na vaš organizam, samo ćete njega jesti

Rane studije potvrdile su vezu između visokog unosa zasićenih masti iz mliječnih proizvoda i većeg rizika od srčanih bolesti.

Međutim, prema nedavnim istraživanjima, punomasni mliječni proizvodi možda nisu tako nezdravi kao što se mislilo.

Pregled studija iz 2023. zaključio je da je sir “bogat nutrijentima” i da ima “neutralne do umjerene koristi za ljudsko zdravlje”.

Iako sadrži zasićene masti, sir sadrži korisne nutrijente poput proteina i kalcijuma “, kaže dijetetičarka Natalie Rizo za Today.

Na primjer, kriška čedara sadrži pet grama zasićenih masti, ali i sedam grama proteina i daje 14% preporučene dnevne vrijednosti kalcija. Osim toga, sir sadrži vitamine A i B. Koji sir je najzdraviji?

“Rekao bih da je najzdraviji izbor svježi sir . Sadrži manje zasićenih masti i više proteina od većine drugih sireva”, napominje Rizzo.

Pola šolje malomasnog svježeg sira ima:

90 kalorija
12 grama proteina
2,5 grama masti
5 grama ugljenih hidrata
125 miligrama kalcijuma (10% dnevne vrijednosti)
Na drugom mjestu su meki sirevi poput rikote ili mocarele, koji se prave od nemasnog ili obranog mlijeka, pa imaju manje zasićenih masti i općenito su zdraviji.

„Tvrdi sirevi poput parmezana, čedara i švicarskog prirodno imaju manje laktoze, tako da bi ljudi s intolerancijom na laktozu mogli imati koristi od odabira tih proizvoda.

Općenito, bilo koji sir je dobar u umjerenim količinama, a nutritivni sadržaj se neznatno razlikuje od sorte“, kaže Rizzo.

Bonus

OČISTITE ORGANIZAM: Izbacite višak vode i otrove iz tijela: Domaći probiotik, bolji od bilo kojeg lijeka! (RECEPT)

Donosimo vam recept za napitak koji čisti tijelo, poboljšava rad probave i daje vam osjećaj lakoće.

Poremećaji probave su ono s čim se svatko od nas suočava s vremena na vrijeme. Stoga nam je potrebno sredstvo koje će spriječiti ovo stanje ili nam pomoći da se vratimo u normalu.

Donosimo vam recept za napitak koji čisti tijelo, poboljšava rad probave i daje vam osjećaj lakoće.

Sastojci:

500 ml mlake prokuhane vode; 1 čajna žličica chia sjemenki; sok od 1 limuna; sok od 1 grejpfruta; izriban komadić svježeg đumbira;

Priprema:

Ulijte vodu u lonac pa dodajte đumbir i pustite da voda zakuha dok se đumbir skuha (oko 5 min). Kada se voda prohladi dodajte joj sok od limuna i grejpfruta, chia sjemenke i ostavite da odstoji još jedno 15 do 20 minuta. Konzumirajte tijekom dana.

Ovaj napitak djeluje kao probiotik, a uz to i čisti organizam.

Chia sjemenke

Chia sjemenke imaju veliku količinu topljivih i netopljivih vlakana. Kada se potope u vodi, postaju djelotvornije jer formiraju neku vrstu gela koji zasićuje tijelo, daje energiju i čisti nam probavu.

Jedna porcija sadrži preporučenu dnevnu dozu vlakana, te pomaže da se regulira razina inzulina, te da se poboljša proces probave.

Chia sjemenke koje u želucu stvaraju žele, djeluju kao probiotik, potičući stvaranje dobrih bakterija koje održavaju zdravlje crijevne flore.

Izuzetno su korisne za mršavljenje.

Limun
Po svom kemijskom sastavu, sok od limuna je sličan digestivnom soku. Stoga limun doprinosi boljem procesu probave i čišćenju crijeva.

Sok od limuna smanjuje nadimanje, stimulira jetru i uklanja toksine.

Grejpfrut
Grejpfrut sadrži triptofan koji nam omogućava da se smirimo i relaksiramo pa samim tim potiče zdrav san i ublažava iritirajuće simptome nesanice.

Grejpfrut sadrži i mnogo vode čim se sprječava dehidracija organizma.

Ovo voće pravi neku vrstu restarta cijelog organizma pa se preporučuje konzumiranje umjesto doručka ili uz doručak.

Đumbir
Prednost đumbira je njegova sposobnost da održava zdravlje i spriječi probavne smetnje.

Uklanja žgaravicu, nadutost i bol u stomaku.

Preuzeto