
Liječenje bučinim uljem daje izvrsne rezultate u slučaju mnogih bolesti. Bučino je ulje bogato vitaminima A, E, C i K, a kada je svježe, sadrži više od 60 posto nezasićenih masnih kiselina.
Osim toga, sadrži vitamine B grupe, nezasićene masne kiseline, omega 6 i 9, minerale (fosfor, kalcij, magnezij, kalij) te elemente u tragovima (željezo, cink, mangan), lecitin, bjelančevine i salicilnu kiselinu.
Zahvaljujući svemu tomu, utjecaj ovoga uljana zdravlje itekako je velik. Da stvar bude bolje, sjajno se uklapa u salate i mnoge kombinacije namirnica.
Bučino ulje ima brojne zdravstvene dobrobiti:
– regulira problem uvećane prostate
– liječi infekcije mokraćnog sustava
– regulira kolesterol
– pomaže kod kardiovaskularnih oboljenja
– regulira probavu
– pospješuje normalan rad bubrega
– poboljšava imunološki sustav
– pozitivno utječe na vid
– pozitivno utječe na raspoloženje
– povoljno djeluje na kožu
– sprječava opadanja kose
Ulje treba uzimati tri mjeseca na sljedeći način:
– 2 žlice
– 2 puta dnevno (ujutro uz doručak i uvečer uz večeru)
U kombinaciji s hranom
Osim što njime možete začiniti bilo koju salatu, bučino ulje možete preliti preko kuglice sladoleda ili pak voćnoga kupa. Kao slana grickalica odlične su bučine koštice prepržene upravo na bučinu ulju. Želite li najbolju kvalitetu pri odabiru ulja u trgovinama, pazite da je ulje hladno prešano, odnosno da je nastalo cijeđenjem koštica jer je upravo ono najcjenjenije.
BONUS TEKST
7 znakova da se tijelo već duže vrijeme bori s VISOKIM ŠEĆEROM UKRVI: Prvo ćete to primijetiti na očima i nogama!
Sedam pokazatelja koji ukazuju na potencijalni razvoj dijabetesa mogu postati očiti. Početna zapažanja često uključuju promjene na očima i nogama.
Dugotrajne poteškoće s povišenom razinom šećera u krvi mogu poslužiti kao značajan pokazatelj dijabetesa ili predijabetesa.
Problem je u tome što značajan broj pojedinaca često nije svjestan svog stanja, što rezultira odgođenim odgovorom sve dok funkcija gušterače nije ozbiljno ugrožena i bolest ne uznapreduje. Doktorica Effie Cara, britanska endokrinologinja iz bolnice Princess Grace, istaknula je manje poznate manifestacije povišene razine šećera u krvi koje se mogu pojaviti u očima i stopalima.
Simptomi vidljivi u nogama: dr. Kara objašnjava da kada krv postane “slatka”, to dovodi do oštećenja u normalnoj cirkulaciji tijela, pri čemu su zahvaćene najduže periferne žile. Ovo oštećenje njihove funkcije, što rezultira neadekvatnom cirkulacijom krvi, uglavnom se opaža u nogama i stopalima.
Nakon toga, stanje koje se naziva periferna neuropatija, koje uključuje oštećenje živaca smještenih u ekstremitetima, predstavlja sljedeće simptome:
Osjećaj utrnulosti u nožnim prstima, popraćen osjećajem trnaca u prstima, kao i osjećaj “pečenja” u nogama, može ukazivati na trnce ili jaku bolnu bol u nogama i stopalima. Naizgled manja ozljeda, poput žulja ili modrice, može eskalirati u ozbiljniji problem. Prema liječniku, osobe s dugotrajnom visokom razinom šećera u krvi mogu doživjeti gubitak osjeta u stopalima, zahvaćajući područja od vrhova nožnih prstiju do peta.
Dr. Kara primijetio je da je jedan od učinaka trajno visoke razine šećera u krvi abnormalne promjene u zdravlju očiju koje se mogu primijetiti.
U početku su zahvaćene male krvne žile, što zauzvrat utječe na mrežnicu, područje osjetljivo na svjetlo koje se nalazi u stražnjem dijelu oka.
“Zamagljen vid može biti posljedica skokova šećera u krvi; međutim, nakon što se razina šećera vrati u normalu, vid se obično poboljšava. Trajno povišene razine šećera mogu dovesti do stvaranja abnormalnih krvnih žila u mrežnici, što rezultira oštećenjem središnjeg i perifernog vida.
Osim toga, makula, koja je središnja regija oka, može doživjeti oticanje, pridonoseći gubitku vida”, pojasnio je liječnik.