NAŠI RODITELJI SU IH ČUVALI U ORMARU: Znali su za recepte i s njima LIJEČILI MNOGE TEGOBE

Bilo da je čuvate na ormanima, pravite od nje kompot ili slatko, bilo da je jedete samu ili kombinujete sa drugim namirnicama, ova mirišljava, žuta, jesenja kraljica među voćkama nevjerovatno je zdrava i korisna. Evo i zašto!

Dunja je bogata šećerom, organskim kiselinama (jabučna, limunska), pektinom, taninom, antioksidantima koji pomažu našem tijelu da apsorbuje kalcijum i gvožđe i bore se protiv slobodnih radikala koji oštećuju ćelije.

Sadrži magnezijum, fosfor, kalijum i vitamine A, C i B kompleksa (B3, B6 i B9). Djeluje antibakterijski, dobra je za probavu, srce, krv i podizanje imuniteta. U narodnoj medicini od dunje se koriste i plod, i sjeme i list.

Kako da ih upotrebimo

Zreo plod dunje je tvrd, oporog i kiselkastog ukusa. Upotrebljava se svjež u ishrani, od njega se kuvaju pekmezi, slatka, marmelade, žele…

U narodu se sok dunje i skuvana voćka upotrebljavaju protiv: proliva, plućnih bolesti, za jačanje sluzokože usta, želuca i crijeva.

Dunja može da se sačuva do proljeća, a u nekim krajevima je suše isječenu u tanke kriške od kojih se kuva čaj.

U tradicionalnoj medicini list dunje upotrebljava se kao sredstvo protiv proliva.

Sjeme dunje kad se potopi u vodu postaje klizavo od velike količine sluzi koja, ako se promućka, spada sa sjemena. Kad se žvaće osjeća se slab ukus i miris gorkih badema.

Upotrebljava se kao sluzno sredstvo za izradu preparata za ublažavanje nadražajnog, suvog kašlja, spolja kao obloga kod opekotina, u kozmetici u losionima i sredstvima za oblikovanje kose.

Dunjina sluz se dobija tako što se 10 g sjemena prelije šoljom prokuvane i ohlađene vode i poslije nekoliko sati procijedi.

Sjeme se upotrebljava isključivo cijelo, nezdrobljeno, da bi se izbjeglo oslobađanje cijanovodonične kiseline, jer u sjemenu može da bude u količinama koje mogu da izazvu trovanje.

Kako da je koristimo u liječenju nekih zdravstvenih problema, saznajte pomoću ovih korisnih recepata:

Sirup za bronhitis

Izdrobite 5 g sjemenki dunje i prelijte ih sa 100 ml vode. Kada se stvori gusta sluzasta masa, dodajte 15 g svježeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfije. Uzimajte po jednu kašičicu tri puta na dan prije jela.

Dunja protiv čireva na organima za varenje

Po 1 kašiku lanenog i dunjinog sjemena prelijte 1 šoljom hladnog čaja od kamilice, dobro promiješajte, procijedite posle 1 sata i pijte nezasladeno pola sata prije jela 2-3 x dnevno.

Kod zapaljenja debelog crijeva

Pomješajte po 20 g lanenog i dunjinog sjemena, srčenjaka, islandskog lišaja i plodova borovnice, pa 3 kašike mješavine prelijte sa pola litre hladne vode, ostavite 3 sata, što češće mješajte, zagrijejte u poklopljenom sudu do ključanja, ostavite da se ohladi i pijte 3-4 x dnevno po 1 čašicu na pola sata prije jela.

Dunja protiv proliva

Po 20 g drenjina, oskoruša, šipuraka, dunja i mušmula dobro isitnite, od te smješe uzmite 3 kašike i kuvajte 10 minuta u pola litre vode, a kad se ohladi procijedite i pijte umjesto vode.

Protiv zapaljenskih procesa na ustima

2 kašike mješavine jednakih dijelova kamilice, žalfije i sjemena dunje prelijte sa četvrt litra ključale vode, ostavite 2 sata, procijedite i ispirajte usta.

Melem za opekotine

Izdrobite 10 g sjemenki dunje, prelijte sa 200 ml vode i sačekajte da se stvori sluzava masa. Nanosite je na oboljeli dio tijela, direktno ili kao oblog.

Izvor: dijetaplus

Bonus:

K0MARCI VAM PRAVE PAKA0 0D ŽIV0TA? Samo isijecite 0V0 V0ĆE na pola i ostavite u S0BI, VIŠE IH NIKADA NEĆETE VIDJETI BLIZU!

Tokom ovih toplijih mjeseci u mnogim domovima cesti gosti su razni insekti kao sto su muhe,zohari,komarci i tako nam stvaraju znatne neugodnosti.
Ove stetocine mogu biti i izvor bolesti i kontaminacije hrane a da bismo ih se rijesili potrebne su nam razne hemikalije koje mogu biti stetne po nase zdravlje.

No, postoji jednostavan i prirodan način za rješavanje ovih problema. Možete sami napraviti domaći sprej protiv insekata koristeći jednostavne sastojke poput biljnog ulja, šampona i octa. Ova smjesa nije samo sigurna za korištenje u kući s djecom i kućnim ljubimcima, već je i vrlo učinkovita u odbijanju širokog spektra insekata koji mogu ući u vaš dom.
Da biste napravili sprej, jednostavno pomiješajte jednake količine biljnog ulja, šampona i octa u bočici s raspršivačem. Dobro protresite smjesu prije nanošenja na površine koje često posjećuju insekti. Ovaj prirodni repelent ne samo da će otjerati insekte, već će i pomoći u sprječavanju njihovog povratka, čineći vaš dom sigurnijim i ugodnijim mjestom za život.
Uz upotrebu ovog domaćeg rješenja, preporučuje se i redovito održavanje higijene u kuhinji, postavljanje mreža na prozore i vrata te kontrola stajaće vode kako bi se smanjila privlačnost komarcima. Ovi jednostavni koraci mogu znatno doprinijeti očuvanju higijene i udobnosti u vašem domu, bez potrebe za agresivnim kemijskim sredstvima.
Nadalje, osim što je ekološki prihvatljiv, ovaj domaći sprej također nudi ekonomično rješenje za kontrolu insekata, budući da se sastojci lako nabavljaju i relativno su jeftini. Njegova jednostavnost izrade omogućuje vam da brzo reagirate na pojavu insekata u kući, čime se sprječava njihovo daljnje širenje i potencijalno štetni utjecaj.

Korištenje biljnog ulja kao sastojka u spreju pruža dodatnu prednost stvaranjem prirodnog zaštitnog sloja na površinama, koji odbija insekte bez upotrebe agresivnih kemikalija. Ovaj pristup također smanjuje rizik od alergijskih reakcija i drugih nuspojava koje su česte kod komercijalnih insekticida.
Važno je naglasiti da redovito održavanje okoliša oko kuće može dodatno smanjiti potencijalnu ugrozu od insekata. Uklanjanje otpada, držanje vrta urednim i čistoća oko stajaće vode su sve preventivne mjere koje doprinose smanjenju privlačnosti insektima za naseljavanje.
Za optimalne rezultate, preporučuje se primjena ovog prirodnog spreja na početku sezone kada je aktivnost insekata najveća. Redovita upotreba će osigurati dugotrajnu zaštitu vašeg doma bez potrebe za čestim intervencijama ili upotrebom jakih kemikalija.