BOŽJI DAR STAR HILJADAMA GODINA: Lijek je za upalu pluća, čir na želucu, upalu mokraćnih puteva…

Korišćenje čaja od maslinovog lišća može pomoći pri ozdravljenju od upale pluća, gonoreje, tuberkuloze, gripa, meningitisa, hepatitisa B i herpesa. U Bibliji se maslinovo stablo spominje više od hiljadu puta. Iako je danas najpopularniji plod tog drveta sama maslina, mnogi ne znaju da je na stablu masline izrazito ljekovito i lišće koje krije brojna ljekovita svojstva a najznačajniji spoj u listu masline je oleuropein koji posjeduje izuzetno jakoantibakterijsko svojstvo.

Maslinovim listom poboljšava se zdravstveno stanje u velikom broju bolesti koje su uzrokovane mikrobima. Takođe, pomaže kod gripa, meningitisa, hepatitisa B, upale pluća, gonoreje i herpesa. Ujedno pomaže i kod hirurških, kao i kod infekcija mokraćnih puteva. Maslinovo lišće sprječava infekcije uzrokovane djelovanjem gljivica.

Korišćenje čaja od maslinovog lišća može pomoći pri ozdravljenju od ovih bolesti: upale pluća, gonoreje, tuberkuloze, gripa, meningitisa, hepatitisa B, herpesa, hroničnog umora, ateroskleroze, meningitisa, botulizma, malarije, čira na želucu, difterije, upale mokraćnih puteva i encefalitisa. Konzumacija maslinovog lišća pomaže u obnavljanju cjelokupnog imuniteta, ali i služi za vraćanje energije kod izmučenog organizma, na primjer nakon hemoterapije. Listovi masline su izrazito ljekoviti jer posjeduju antivirusno, antiparazitsko, antibakterijsko i antifungalno dejstvo preko kojeg je moguće u potpunosti preboljeti veliki broj oboljenja.

Recept za čaj:

Za šolju čaja od 2-3dcl potrebno je 15-20 osušenih listova masline. U prokuhanu vodu ubacite listove i kuhajte ih još 2-3 minuta. Ostavite listove da odstoje u vodi još 10 minuta i izvadite ih. Možete piti hladno i toplo sa medom, limunom ili bez ičega. Čaj treba piti svaki dan kako biste osjetili poboljšanja za različita oboljenja. Čaj je preporučljivo piti i preventivno kako biste preduhitrili navedene bolesti. Listiće za čaj najbolje je brati u proljeće kad su listovi mladi, oprati ih i osušiti na vazduhu. Čuvati u zatvorenoj posudi zaklonjenoj od sunčeve svjetlosti.

Izvor: net

BONUS:

KAKO DA UBRZATE METABOLIZAM AKO IMATE IZMEĐU 50 I 60 GODINA: Jedite samo ovo i smršat ćete kao od šale

Kako da ubrzate metabolizam sa 50 na 60: jedite ovo i smršaćete kao šal
Kako starimo, posebno kada žene ulaze u menopauzu, izloženi smo riziku da se naš metabolizam uspori. Prema ljekarima, prosječna starost žena u menopauzi je 51 godina.

Nivoi estrogena i progesterona su već niski prije menopauze, ali potpuno nestaju nakon 50. godine. To može dovesti do gubitka gustine kostiju, gubitka mišićne mase i debljanja.

Kako možete ubrzati metabolizam sa 50 na 60?
Menopauza može ubrzati vaš metabolizam, ali je također važno da ostanete fizički aktivni. U ovom uzrastu se preporučuje i trening snage.

Možda mislite da vježbanje uzrokuje probleme sa zglobovima, ali istraživanja pokazuju da može povećati gustinu kostiju i smanjiti rizik od osteoporoze, kroničnih bolesti (kao što je dijabetes tipa 2), kardiovaskularnih bolesti i artritisa.

Također možete raditi vježbe poput joge i pilatesa. Važno je biti aktivan i redovno vježbati kako biste održali mišićni tonus, povećali efikasnost i održali pravilno funkcioniranje metabolizma i probave. Vježbanje, vožnja bicikla, hodanje – sve to može imati pozitivne rezultate tokom mršavljenja, posebno tokom menopauze kada se povećava rizik od gojaznosti.

Ako redovno vježbate, morate poboljšati svoj metabolizam odgovarajućom hranom. Za ubrzavanje metabolizma, stručnjaci preporučuju unos 100-200 grama proteina dnevno. To ne znači da svaki dan jedete teško svarljivo meso. Hrana dobijena od životinja može opteretiti vaše tijelo.

Jedite sve umjereno i obavezno u svoj jelovnik uključite biljne proteine: kinoju, tofu, orašaste plodove, sjemenke, zob, pirinač, povrće (avokado, brokoli, karfiol, kelj itd.), gljive…

Protini vas duže drži sitim, reguliše apetit, stimuliše mišićnu masu, a ima i pozitivan uticaj na metaboličke funkcije u telu.